Level: Primary 4 CA1
Subject: Mathematics Paper 2
Degree of Difficulty: AA
Type of paper: Word Problem Q16 Solution
Year: 2014
Click now to view PDF file before download!

16. Martin bought a bag, a water bottle and 2 rulers for $44. The bag costs thrice as much as a water bottle. The water bottle costs $8 more than a ruler.
a) Find the cost of a ruler.
b) Find the cost of a bag.



Exam: P4 Math CA1 Grade AA Mock Exam Test Paper 2 - Word Problems
Solutions: Q13 Whole Numbers , Q14 Patterns , Q15 Whole Numbers, Q16 Money ,